Ümberhindluse sisestamine
Ümberhindlusi saad sisestada kahel viisil:
- Otse Ümberhindluste registrisse Põhivarade moodulis; ning
- Kasutades hooldusfunktsiooni Koosta ümberhindlused.
See funktsioon kasutab Ümberhindluse faktorite ja Ümberhindluse nimekirjade seadistusi. Seda on soovitav kasutada, kui on vaja korraga ümber hinnata palju Põhivarasid ning samuti riikides, kus Põhivarasid hinnatakse perioodiliselt ümber (nt inflatsiooni tõttu).
Järgnevalt kirjeldame esimest meetodit. Teise meetodi kohta loe palun lähemalt hooldusfunktsioone kirjeldavast lõigust.
Mine Põhivarade moodulisse ja vali põhiaknas Põhivaraümberhindlused.
Avaneb aken Põhivara ümberhindlused: Sirvi, kus näed eelnevalt registreeritud Ümberhindlusi.
Uue Ümberhindluse sisestamiseks klõpsa Uus või kasuta klahvikombinatsiooni Ctrl-N (Windows ja Linux) või Apple-N (Macintosh). Võid ka valida kaardi, mille sarnast soovid sisestada ning teha sellest koopia, klõpsates Koopia.
Avaneb aken Põhivara ümberhindlus: Uus, mis on tühi, kui klõpsasid Uus või sisaldab koopiat kaardist, mida kopeerisid. Koopiale sisestub käesolev kuupäev.
- Number
- Ctrl-Enter
Vali numbriseeriatest
- Ümberhindluse number: automaatselt sisestub järgmine vaba number esimesest numbriseeriast seadistuses Numbriseeriad – Ümberhindlused. Seda saad vajadusel muuta, aga mitte juba kasutatud numbri vastu.
- Kande kp
- Ctrl-Enter
Vali kuupäev
- Riikides, kus Ümberhindlusest koostatakse Finantskanne, tuleb siia sisestada selle Kande kuupäev.
- Enamasti peab see kuupäev olema sama, mis Alguskuupäev, vastasel juhul on võimalus, et Ümberhindluse kaarti ei leita amortisatsiooni arvestamisel.
- Põhivara.
- Ctrl-Enter
Põhivarade register, Põhivarade moodul
- Määra Põhivara, mida soovid ümber hinnata.
- Ametlik kood
- Seda välja kasutatakse ainult hooldusfunktsiooniga Koosta ümberhindlused koostatud Ümberhindluste puhul. Siia sisestub Ametlik kood Ümberhindluse faktorilt, mida hooldusfunktsioon kasutab.
- Ametlikku koodi kasutatakse nt Venemaal ja Portugalis, kus Põhivarasid hinnatakse ümber inflatsiooni tõttu. Ametlikuks koodiks on ümberhindluse ametliku volituse seerianumber. Ametlikku koodi kandvaid Ümberhindlusi nimetatakse HansaWorldis Ametlikeks ümberhindlusteks.
- Seda välja ei saa käsitsi muuta.
- Nimetus
- Kui Ümberhindlus sisestati otse registrisse, sisestub Numbri määramisel siia Põhivara nimetus. Kui Ümberhindlus koostati hooldusfunktsiooniga Koosta ümberhindlused, näed siin sellekohast viidet.
- Alguskp. 1, Alguskp. 2
- Ctrl-Enter
Vali kuupäev
- Sisesta kuupäev, mil algab amortisatsiooni arvestamine vastavalt antud Ümberhindluse kaardile. Kummalegi Amortisatsioonimudelile saad anda oma Alguskuupäeva.
- Näiteks osteti Põhivara 1. jaanuaril 2004. a. Sisestati kaks Ümberhindluse kaarti Alguskuupäevadega 1/1/2005 ja 1/7/2005. 2004. aasta kohta arvestatakse amortisatsiooni vastavalt Põhivarakaardile, 2005. aasta esimesel kuuel kuul vastavalt esimesele Ümberhindluse kaardile ning 2005. aasta teisel poolel vastavalt teisele Ümberhindluse kaardile.
- Alguskuupäevaks on soovitav valida Kande kuupäevale lähedane kuupäev. Kui arvestatakse mingi kindla perioodi amortisatsiooni, otsib HansaWorld Ümberhindluse kaarte, mille Kande kuupäev langeks antud ajavahemikku ning rakendab neid alates Alguskuupäevast. Seega ei arvestata Ümberhindlust, kui selle Alguskuupäev langeb antud perioodi, kuid Kande kuupäev mitte. Samuti ei arvestata Ümberhindlust, kui sellel ei ole üldse Alguskuupäeva märgitud.
- Lisaks loe palun Põhivarakaardi Mudelite kaardi väljade Alguskp. 1 ja Alguskp. 2 kirjeldusi.
- Mudel 1, Mudel 2
- Ctrl-Enter
Amortisatsioonimudelite register, Põhivarade moodul
- Määra siin Amortisatsioonimudelid, mida kasutatakse alates märgitud Alguskuupäevast.
- Kui Sa ei soovi Mudeleid muuta, võid need väljad tühjaks jätta. Sellisel juhul jätkatakse amortisatsiooni arvestamist eelmise Ümberhindluse Mudeli alusel või, kui Ümberhindlusi ei ole registreeritud, Põhivarakaardil määratud Mudeli alusel.
- Kui amortisatsiooni arvestatakse lineaarsel meetodil, võib olla otstarbekas Põhivara ümberhindamisel Mudelit muuta. Näiteks on soetatud Põhivara väärtusega 50000, mida amortiseeritakse lineaarsel meetodil 5% aastas. See tähendab, et Põhivara amortiseerub 20 aastaga, 2500 võrra aastas. Kui peale viit kasutusaastat määratakse Põhivara uueks hinnaks 55000 (st kui selle järelejäänud kasutusaeg on 15 aastat) ilma Amortisatsioonimudelit muutmata, amortiseeritakse seda veel 20 aasta jooksul 2750 võrra aastas. Kui soovid, et Põhivara elueaks peale Ümberhindlust jääks 15 aastat, määra uueks Mudeliks lineaarne meetod amortisatsiooniprotsendiga 6.66% aastas. Uus protsendimäär saadakse järgmiselt:
- Amortisatsiooniprotsent = (1/ järelejäänud kasutusaeg) x 100
- Kui Sa ei soovi Mudelit muuta, võid amortisatsiooni arvestada, kasutades valikut Algväärtus: Viimase ümberhindluse väärtus. Selle valiku puhul eeldatakse, et Põhivara algväärtus oli 55000 ning et seda on amortiseeritud viie aasta jooksul 2750 võrra aastas. Põhivara järelejäänud kasutusajaks jääb 15 aastat. Käsitledes viimast Ümberhindluse väärtust Põhivara algse Ostuväärtusena, arvestab antud valik amortisatsiooni eelnevate aastate kohta tagasiulatuvalt. Audiitori soovitusel tuleks amortisatsiooni muutus registreerida Finantsmoodulis.
- Uus väärtus 1, Uus väärtus 2
- Sisesta uus amortisatsiooni arvestamise baasväärtus s.o. Põhivara väärtus, mille alusel amortisatsiooni arvestatakse. See väärtus saadakse järgmiselt:
- Kui Põhivara ei amortiseerita üldse, on selleks väärtuseks Põhivara hetke raamatupidamislik väärtus.
- Lineaarse meetodi puhul on väärtuseks Põhivara algne Ostuväärtus, va juhul, kui Ümberhindluse eesmärgiks on baasväärtust muuta (nt inflatsiooni tõttu).
- Degressiivse meetodi puhul on selleks Põhivara hetke raamatupidamislik väärtus, millest on lahutatud akumuleeritud kulum, va juhul, kui Ümberhindluse eesmärgiks on baasväärtust muuta. Põhivara hetke raamatupidamisliku väärtuse leiad, kui tellid Põhivara kohta Amortisatsiooni aruande perioodiks kuni Ümberhindluse Algukuupäevani. Nii jätkab HansaWorld degressiivse meetodi kasutamist korrektselt.
- Kui siia ei ole mingit väärtust sisestatud, võetakse amortisatsiooni arvestamise aluseks eelmise Ümberhindluse Uus väärtus (või Põhivara Ostuväärtus, kui Ümberhindlusi ei ole registreeritud). Sisesta nullväärtus (või märgi allpool valik Lõpeta amortisatsiooni arvestamine), kui soovid Ümberhindlusega amortisatsiooni arvestamise lõpetada.
- Uut väärtust 1 kasutatakse Mudeli 1 puhul ning Uut väärtust 2 Mudeli 2 puhul.
- Kui Põhivarakaardi Omaniku kaardil on määratud ühest suurem kogus, pead siia sisestama ühiku uue väärtuse, mitte uue väärtuse kogusumma.
- Uus jääkväärtus
- Põhivara uus jääkväärtus. Kui see väli on tühi, kasutatakse Jääkväärtust eelmiselt Ümberhindluselt või Jääkväärtust Põhivarakaardi Väärtuste kaardilt, kui Ümberhindlusi ei ole registreeritud.
- Kui Põhivarakaardi Omaniku kaardil on määratud ühest suurem kogus, pead siia sisestama ühiku jääkväärtuse, mitte jääkväärtuse kogusumma.
- Ümberh. faktor
- Ctrl-Enter
Ümberhindluse faktorite seadistus, Põhivarade moodul
- Kui Ümberhindlus koostati hooldusfunktsiooniga Koosta ümberhindlused, sisestub siia Faktori kood, mida funktsioon kasutas. Seda välja muuta ei saa ning see on vaid informatiivse tähtsusega.
- Kategooria
- Kui Ümberhindlus koostati hooldusfunktsiooniga Koosta ümberhindlused, sisestub siia Põhivarakategooria, kuhu antud Põhivara kuulub. Seda välja muuta ei saa ning see on vaid informatiivse tähtsusega.
- Lõpeta amortisatsiooni arvestamine
- Märgi antud valik, kui soovid, et alates Ümberhindluse Alguskuupäevast amortisatsiooni enam ei arvestataks.
- Sellel valikul on mõju vaid antud Põhivara viimasele Ümberhindlusele. Näiteks hinnatakse Põhivara ümber kõigepealt jaanuaris ja uuesti juulis ning mõlemal Ümberhindlusel märgitakse antud valik. Juuli Ümberhindlus tühistab jaanuari Ümberhindluse amortisatsiooni arvestamise lõpetamise valiku ning amortisatsiooni arvestatakse juuni lõpuni. Kui juuli Ümberhindlusel antud valikut ei märgita, ei ole mingeid katkestusi amortisatsiooni arvestamisel. Kui Sa siiski soovid, et jaanuari Ümberhindlusega amortisatsiooni arvestamine peatuks, määra selle Ümberhindluse Uueks väärtuseks 0. Sellisel juhul, tingimusel, et juuli Ümberhindlusel amortisatsiooni arvestamise lõpetamise valikut ei märgita, peatub Põhivara amortiseerimine jaanuaris ning jätkub juulis.
- Kommentaar
- Vabalt sisestatav kommentaar.
|