Language:


Valūtu konvertēšanas sistēma - pāreja uz divām bāzes valūtām

Varat pāriet uz divu bāzes valūtu sistēmu jebkurā laikā, pat ja izmantojat vienkāršo konvertēšanas sistēmu. To var darīt, ja:
  • valsts, kurā atrodas uzņēmums, uzsāk pārejas procesu uz eiro valūtu, kas nomainīs pašreizējo nacionālo valūtu;

  • uzņēmums sāk veikt ievērojami daudz darījumu otrajā valūtā.
Ja vēlaties izmantot divu bāzes valūtu sistēmu, tālāk aprakstītais process pārveidos visus datu bāzes reģistrus jaunajā sistēmā:
  1. Izveidojiet datu bāzes arhīvu kā parasti.

  2. Izdrukājiet Starpbilanci, Bilanci, Peļņas un zaudējumu aprēķinu, Realizācijas moduļa Neapmaksāto rēķinu žurnālu un Piegādātāju moduļa Neapmaksāto rēķinu žurnālu.

  3. Saskaņā ar iepriekšējā sadaļā aprakstītajiem norādījumiem pārliecinieties, lai reģistrā Valūtas būtu ievadītas visas valūtas. Veiciet visus atlikušos uzstādījumus sagatavošanās Bāzes valūtas un Bāzes valūtu kursi, kā aprakstīts iepriekš. Sagatavošanā Bāzes valūtas kā bāzes valūta 1 un noklusējuma valūta jānorāda nacionālā valūta, bet kā bāzes valūta 2 – eiro vai kāda cita ārvalstu valūta, jo visi grāmatojumi, kuros netiks norādīta valūta, tiks aprēķināti bāzes valūtā 1. Sagatavošanā Bāzes valūtu kursi vēlams norādīt iespējami daudz datumu. Ja iespējams, ievadiet abu bāzes valūtu savstarpējos kursus sākot no pirmā programmā ievadītā grāmatojuma datuma, pretējā gadījumā bāzes valūtā 2 nevarēsit salīdzināt vecos un jaunos datus.

    !

    Lai varētu pāriet uz divu bāzes valūtu sistēmu, laukam 'Noklusējuma valūta' jābūt tukšam vai arī tā summai jāsakrīt ar laukā 'Bāzes valūta 1' ievadīto summu. Pretējā gadījumā visi iepriekš izveidotie grāmatojumi, kuriem nebūs norādīta valūta, tiks aprēķināti nepareizā valūtā.

    Visbeidzot pārliecinieties, lai Finanšu moduļa sagatavošanā Peļņa un zaudējumi būtu norādīti valūtas svārstību rezultātā iegūtās peļņas un zaudējumu konti un ka šie konti ir definēti arī reģistrā Konti (Finanšu un Sistēmas modulī). Vecie Finanšu moduļa grāmatojumi jau būs sabalansēti nacionālajā valūtā, taču sakarā ar noapaļošanas kļūdām ir nepieciešams grāmatot nelielas papildu summas, lai nodrošinātu to sabalansēšanu Bāzes valūtā 2. Šāds grāmatojums izmantos vienu no šajā sagatavošanā norādītajiem kontiem.

  4. Visām datu bāzes kompānijām izpildiet 2. un 3. soli.

  5. Izveidojiet datu bāzes arhīvu kā parasti.

  6. Izslēdziet Pirmo Ofisu. Pārceliet “1OFFICE.HDB” failu uz citu mapi/direktoriju vai piešķiriet tam citu nosaukumu tā, lai zinātu tā saturu (piem., “PirmaisOfissPirmskonvertac.HDB”).

  7. Izmantojiet šo “PirmaisOfissPirmskonvertac.hdb” failu kā paraugu un pārliecinieties, lai uz cietā diska būtu pietiekoši daudz vietas jaunas datu bāzes izveidošanai.

  8. Pārbaudiet, vai “1OFFICE.HDB” fails neatrodas vienā mapē/direktorijā ar Pirmā Ofisa programmas failu. Startējiet Pirmo Ofisu: automātiski tiks izveidota jauna datu bāze ar vienu kompāniju.

  9. Kad tiks atvērts logs ‘Pieejamie importa faili’, aizveriet to, noklikšķinot uz aizvēršanas pogas. Pagaidām neko neimportējiet.

  10. Sistēmas moduļa sagatavošanā Konvertēšana – Meistars atzīmējiet izvēles rūtiņu ‘Konvertēt visus reģistrus dubultā bāzes valūtā’.

  11. Importējiet 5. solī izveidoto arhīva failu kā parasti.

    To veicot, ir arī jāpārliecinās, vai, izsakot tos jebkurā citā bāzes valūtā, tiek sabalansēti visi grāmatojumi. Nākamajā attēlā, kas atspoguļo Latvijas kompāniju, parādīta no rēķina veidota grāmatojuma B sadaļa. Tajā parādīta pāreja uz divu bāzes valūtu sistēmu, kad Latvijā sāksies pārejas process no nacionālās valūtas (latiem) uz eiro. Šajā grāmatojumā Bāzes valūta 1 ir lati, bet Bāzes valūta 2 ir eiro. Tika izveidots saskaņojošs grāmatojums kontā “Peļņa no ārzemju valūtas pārdošanas vai pirkšanas“ (vai noapaļošanas kontā), lai nodrošinātu to, ka grāmatojums tiek sabalansēts, mainot tā valūtu uz eiro.

    Ja ir vairākas kompānijas, sistēmas maiņa attieksies uz tām visām.
  1. Sistēmas moduļa sagatavošanā Konvertēšana - Meistars izņemiet ķeksīti no izvēles rūtiņas ‘Konvertēt visus reģistrus dubultā bāzes valūtā’.

  2. Izdrukājiet Starpbilanci, Bilanci, Peļņas un zaudējumu aprēķinu, Realizācijas moduļa Neapmaksāto rēķinu žurnālu un Piegādātāju moduļa Neapmaksāto rēķinu žurnālu un salīdziniet tās ar 2. solī izdrukātajām.