Language:


Finanšu rādītāji - definēšana

  1. Lai izmainītu atskaites Finanšu rādītāji definīciju, vispirms atveriet logu ‘Sagatavošanas’ un to sarakstā divreiz noklikšķiniet uz ‘Atskaišu parametri’. Pēc tam šī loga kreisās puses sarakstā iezīmējiet atskaiti Finanšu rādītāji un noklikšķiniet uz [Definīcija]. Tiks atvērts logs ‘Finanšu rādītāju definīcija: Pārskats’.

  2. Ievadiet savas finanšu rādītāju definīcijas.

    Nākamajā attēlā redzami vairāki rādītāji. Šajā sarakstā ir parādītas visas rādītāju veidošanai pieejamās funkcijas.

    Logā redzami šādi lauki:
    Rinda
    Katrs rādītājs šajā logā tiek definēts savā numurētā rindā.

    Kods
    Katram rādītājam tiek piešķirts savs identifikācijas kods. To var izmantot, lai atsauktos uz šo rādītāju citu rādītāju formulās (sk. attēlu).

    Komentārs
    Rādītāja nosaukums, kas tiek parādīts atskaitē.

    Rādītājs
    Formula konkrētā finanšu rādītāja vērtības aprēķināšanai.
    Laukā ‘Rādītājs’ ievadītajās formulās ir iespējams izmantot dažādas komandas. Nav svarīgi, vai tās ievadāt ar lielajiem vai mazajiem burtiem.

    Ja no vecākas Pirmais Ofiss versijas esat pārgājuši uz jaunāku, kā arī ja esat pārgājuši uz programmu Pirmais Ofiss no Office/2, ievērojiet, ka finanšu rādītāju formulās izmantotā sintakse pieprasa visus parametrus iekļaut pēdiņās. Parameetru kārtība komandām VATRESULT, VATBALANCE, VATCREDRESULT un VATDEBRESULT ir mainīta.

    RESULT("Konta numurs")
    Šī komanda parāda iekavās norādītā konta neto izmaiņas attiecīgajā periodā. Tālāk redzami daži šīs komandas izmantošanas piemēri:
    RESULT("100")
    Šī komanda parāda konta 100 neto izmaiņas attiecīgajā periodā.

    RESULT("100:1999")
    Šī komanda parāda kontu intervāla 100 līdz 1999 neto izmaiņas attiecīgajā periodā. Konti tiek kārtoti alfabēta, nevis numuru secībā. Tas nozīmē, ka konts 1000001 tiks iekļauts norādītajā intervālā, bet konts 200 - netiks.

    -RESULT("100:1999")
    Tāpat, kā iepriekšējā piemērā, tikai summas zīme tiks mainīta uz pretējo. Tas var noderēt, rādot realizācijas summas, kas Pirmajā Ofisā tiek saglabātas kā negatīvas vērtības. Funkcijas RESULT priekšā liekot mīnus zīmi, realizācijas summas atskaitē tiks parādītas kā pozitīvas vērtības.

    RESULT("100+120:1999")
    Komanda izmanto konta 100 neto izmaiņas un pieskaita tās kontu intervāla no 120 līdz 1999 neto izmaiņu kopējai summai.
    CREDRESULT("Konta numurs")
    Šī komanda rāda kredīta grāmatojumus norādītajā kontā.

    DEBRESULT("Konta numurs")
    Šī komanda rāda debeta grāmatojumus norādītajā kontā.

    BALANCE("Konta numurs")
    Šī komanda parāda norādītā konta beigu saldo. No komandas RESULT tā atšķiras ar to, ka tajā iekļauti arī iepriekšējo periodu beigu saldo.

    Komanda parāda norādītā kontu intervāla summu līdzīgi, kā to dara komanda RESULT. Lai apskatītu piemērus, skatiet augstāk komandas RESULT aprakstu.

    CREDBALANCE("Konta numurs")
    Šī komanda rāda norādītā konta beigu kredīta atlikumu. Tādējādi tas atšķiras no komandas CREDRESULT, jo šeit tiek ņemts vērā arī sākuma saldo no iepriekšējiem periodiem.

    DEBBALANCE("Konta numurs")
    Šī komanda rāda norādītā konta beigu debeta atlikumu. Tādējādi tas atšķiras no komandas DEBRESULT jo šeit tiek ņemts vērā arī sākuma saldo no iepriekšējiem periodiem.

    KEY("Kods")
    Aprēķinos var iekļaut arī cita rādītāja vērtību. Tam jābūt jau definētam. Ja tas vēl nav definēts, tiek izmantota nulles vērtība. Tādēļ, kā attēlots piemērā, GPP rindai ir jāparādās zem GP un TURNO rindām.

    Ņemiet vērā, ka pašu komandu KEY drīkst rakstīt ar mazajiem vai lielajiem burtiem, bet ir būtiski Finanšu rādītāja koda ierakstam. Tā, attēlotajā piemērā, key (TURNO) un KEY(TURNO) ir vienlīdzīgi, bet key(turno) - nav.

    OBJRESULT("Konta numurs","Objekta kods")
    Šī komanda ir līdzīga komandai RESULT, taču, aprēķinot norādītā konta apgrozījumu par noteiktu periodu, vērā tiek ņemti tikai grāmatojumi ar izvēlēto objektu.

    Nav svarīgi, vai objekta kods tiek ievadīts ar lielajiem vai mazajiem burtiem.

    Šī komanda var rādīt konkrētu kontu atlikumu summu tādā pašā veidā kā komanda RESULT: komandas RESULT aprakstu un piemērus skatiet augstāk.

    OBJCREDRESULT("Konta numurs","Objekta kods")
    Šī komanda rāda kopējos norādītā konta kredīta grāmatojumus izvēlētajā periodā, vērā ņemot tikai tos grāmatojumus, kuros ietvers konkrēts objekts.

    OBJDEBRESULT("Konta numurs","Objekta kods")
    Šī komanda rāda kopējos norādītā konta debeta grāmatojumus izvēlētajā periodā, vērā ņemot tikai tos grāmatojumus, kuros ietvers konkrēts objekts.

    VATRESULT("Konta numurs","PVN kods")
    Šī komanda ir līdzīga komandai RESULT, bet, aprēķinot neto izmaiņas norādītajā periodā, tiek ņemti vērā tikai tie grāmatojumi, kuriem ir noteikts PVN kods.

    Nav svarīgi, vai PVN kods tiek ievadīts ar lielajiem vai mazajiem burtiem.

    Šī komanda var parādīt norādīto kontu saldo kopsummu tāpat kā komanda RESULT. Lai apskatītu piemērus, skatiet augstāk komandas RESULT aprakstu.

    VATBALANCE("Konta numurs","PVN kods")
    Šī komanda parāda norādītā konta beigu saldo tikai grāmatojumiem ar noteiktu PVN kodu. Tādējādi tas atšķiras no komandas VATRESULT ar to, ka tiek iekļauti arī iepriekšējo periodu beigu saldo.

    VATCREDRESULT("Konta numurs","PVN kods")
    Šī komanda parāda kopējo konta kredīta grāmatojumu summu noteiktā periodā, iekļaujot tikai grāmatojumus ar noteiktu PVN kodu.

    VATDEBRESULT("Konta numurs","PVN kods")
    Šī komanda parāda kopējo konta debeta grāmatojumu summu noteiktā periodā, iekļaujot tikai grāmatojumus ar noteiktu PVN kodu.
Finanšu rādītāju definīciju attēls rāda piemēru, kā var aprēķināt finanšu rādītājus, izmantojot dažādas metodes. Jāatceras daži norādījumi.

Tā kā aprēķinam tiek izmantotas Pirmā Ofisa iekšējās vērtības, tad, piemēram, kreditoru konta atlikumi tiks rādīti kā negatīvas summas, jo tās parasti ir kredītā. Šādiem aprēķiniem to iespējams mainīt, vienkārši apmainot zīmi uz pretējo: kā piemēru attēlā skatiet finanšu rādītāju Nr. 1. Piemērā arī parādīts, kā grupēt dažādus kontus.

Šeit labi redzama pareizi strukturēta kontu plāna vērtība. Ja visi ar ieņēmumiem saistītie konti atrodas secīgās sērijās, to summēšana būs pavisam vienkārša.