Budžeta ievadīšana
- Finanšu moduļa Bāzes logā noklikšķiniet uz pogas [Budžeti].
Tiek atvērts logs 'Budžeti: Pārskats' ar to kontu sarakstu, kuriem budžeti jau ir ievadīti. Katram kontam par konkrētu fiskālo gadu jāievada atsevišķs budžeta ieraksts.
- Pogu rindā noklikšķiniet uz [Jauns] vai, ja vēlaties ievadīt esošajam budžetam līdzīgu ierakstu, iezīmējiet to un noklikšķiniet uz pogas [Kopēt].
Tiek atvērts logs ‘Budžets: Jauns’; tas būs tukšs, ja noklikšķinājāt uz pogas [Jauns], vai arī izvēlētā ieraksta kopija.
- Konts
- Ievietot Speciāli
Finanšu moduļa reģistrs Konti
- Ievadiet konta numuru, kuram vēlaties ievadīt budžetu.
- Komentārs
- Konta nosaukums tiks ievietots automātiski.
- Periods
- Ievadiet budžeta perioda pirmo un pēdējo datumu.
- Pamatsumma
- Budžeta plānotā kopsumma. Ievērojiet, ka realizācijas un ienākumu vērtības, pasīvi un kapitāls jāievada kā negatīvas (kredīta) summas, bet aktīvi un izdevumi kā pozitīvas (debeta) summas.
- Šajā laukā ievadīto skaitli var uzskatīt par perioda kontroles summu. Ja perioda garums ir gads, tad kopējo summu var sadalīt pa mēnešiem vai ceturkšņiem. Šīs plānotās summas var ievadīt manuāli, pamatojoties uz pamatsummu, vai automātiski ar budžeta formulu, kas norādīta nākamajā laukā.
- Formula
- Ievietot Speciāli
Finanšu moduļa sagatavošana Budžetu formulas
- Budžetu formulas ir noderīga funkcija kopējās gada budžeta summas sadalīšanai pa mēneša summām, ja vien to iespējams realizēt ar formulas palīdzību. Piemēram, pieredze rāda, ka konkrētas preces ikmēneša realizācija ir aptuveni prognozējama. Tādējādi formula var sadalīt budžeta kopējo summu divpadsmit vienādās daļās telpu īres apmaksai.
- Lai budžeta formulu piesaistītu budžeta ierakstam, vispirms jāievada budžeta pamatsumma. Šim skaitlim jāatspoguļo budžeta summa visam periodam (piemēram, gadam). Tad norādiet attiecīgo budžeta formulu un atsevišķās rindās ievadiet katra mēneša vai ceturkšņa sākuma datumu. Tabulā jābūt ievadītam tādam pašam periodu daudzumam (t.i., rindu skaitam) kā ievadīto formulu skaitam. Pēc tam no izvēlnes Speciāli izvēlieties funkciju ‘Pārrēķināt’. Kopsumma tiks parādīta katrai rindai atsevišķi (t.i., mēneša vai ceturkšņa summa). Tās tiks aprēķinātas, sadalot pamatsummu atbilstoši noteiktajām budžetu formulām. Visbeidzot saglabājiet ierakstu.
- Datums
- Ievadiet katra budžeta perioda sākuma datumu. Var izmantot jebkādu periodu skaitu, tikai ņemiet vērā, ka jānorāda tieši tāds periodu skaits, kāds ir noteikts budžeta formulās. Ja budžeta periodu un budžeta formulu rindu skaits atšķiras, pēc funkcijas ‘Pārrēķināt’ izmantošanas pamatsummas un budžeta summas nesakritīs.
- Datums jāievada katram budžeta periodam. Lai ietaupītu laiku un novērstu iespējamās kļūdas, vienkāršākais budžetu ievadīšanas veids ir izmantot pogu [Kopēt], lai nokopētu ierakstu ar jau ievadītiem datumiem.
- Summas
- Ievadiet katram periodam noteikto summu.
- Ja nav norādīta budžeta formula, no izvēlnes Speciāli izvēloties funkciju ‘Pārrēķināt’, ievadītās summas tiks pārvietotas uz labās puses aili.
- Budžets
- Pirmais Ofiss aprēķinās šo summu, kad no izvēlnes Speciāli izvēlēsities funkciju ‘Pārrēķināt???.
- Budžeta summa
- Šeit norādītā summa ir gada budžeta kopsumma. Atšķirībā no laukā ‘Vērtības’ norādītās, šo summu Pirmais Ofiss rēķina, saskaitot kopā periodu budžetu summas. Tāpēc, ja budžets tiek mainīts un pārrēķināts, izmantojot izvēlnes Speciāli funkciju ‘Pārrēķināt’, pamatsumma nemainīsies, tādēļ varēs veikt sākotnējās un beigu budžeta summas salīdzinājumu. Budžeta summā ietilps arī visas ailē ‘Vērtības??? ievadītās papildu summas.
- Ja budžeta summas un kopsummas starpība nav izskaitļojama, iespējams, ka budžeta periodu un budžeta formulu skaits (rindu skaits) atšķiras.
- Kad visi lielumi ir ievadīti vai ir izvēlēta attiecīgā budžeta formula, no izvēlnes Speciāli izvēlieties funkciju ‘Pārrēķināt’ un noklikšķiniet uz [Saglabāt], lai saglabātu, vai uz [Atcelt], lai atceltu.
- Atkārtojiet 1. līdz 3. darbību, lai ievadītu budžetus visiem kontiem. Izmantojiet pogu [Kopēt], lai vienkāršotu datu ievadīšanu. Katrai kontu/periodu kombinācijai ir iespējams saglabāt tikai vienu budžeta ierakstu.
! | Lai Finanšu moduļa atskaitēs salīdzināšanas nolūkos tiktu parādītas budžeta summas, budžeta kartiņā jābūt ievadītam vismaz vienam datētam ierakstam. | |
- Budžetu salīdzināšanai ar reāliem skaitļiem var izmantot divas atskaites: Bilance un Peļņas un zaudējumu aprēķins.
|