Ievads
Finanšu gada beigās tiek slēgti visi grāmatojumi, un tiek sākts jauns gads.
Lai noslēgtu finanšu gadu un lai Pirmajā Ofisā izveidotu jaunu finanšu gadu, rīkojieties šādi:
- Ja uzņēmums ir reģistrēts nodokļu maksātājs, vispirms jāizdrukā atskaite PVN deklarācija par gada pēdējo mēnesi (un atsevišķi par katru iepriekšējo mēnesi, ja tas vēl nav izdarīts).
- Katram mēnesim reģistrā Grāmatojumi jāievada grāmatojums, kurā ienākošā/izejošā PVN summa jāpārsūta uz kontu PVN samaksāts budžetam (Pirmā Ofisa piedāvātajā standarta kontu plānā Nr. 5780). Šis grāmatojums tiks ierakstīts PVN izejošo kontu debetā (5730 un 5733 prece un pakalpojumi 18% un 5%) un PVN ienākošo kontu kredītā (5721 un 5722 PVN realizācijas 18% un 5%), ar sabalansējošu grāmatojumu PVN maksājumu kontā. Šis grāmatojums jāizveido tajā mēnesī, uz kuru tas attiecas, ieteicams, kā pēdējais konkrētā perioda grāmatojums.
Ienākošā/izejošā summa pēc tam var tikt pārsūtīta uz bankas kontu, kas izveidos nākamo grāmatojumu, kad būs izrakstīts/saņemts maksājums. - Izdrukājiet šādas Finanšu moduļa atskaites, kā periodu norādot visu gadu. Tas nodrošinās gan uzņēmuma darbības arhīva izveidošanu, gan pamatu gada noslēgšanas darbam, kuru veiks auditori.
- Galvenā grāmata
- Šī atskaite ir nozīmīga uzņēmuma noslēguma kontu daļa. Tajā tiek rādīts visu grāmatojumu rindu saraksts pēc kontiem tādā secībā, kādā grāmatojumi ievadīti.
- Grāmatojumu žurnāls
- Grāmatojumu žurnālā tiek rādīts visu grāmatojumu saraksts grāmatojumu numuru secībā.
- Peļņa un zaudējumi
- Šajā atskaitē tiek rādīts kopsavilkums par uzņēmuma ienākumiem un izdevumiem (tādējādi aprēķinot peļņu un zaudējumus) finanšu gada laikā. Peļņas un zaudējumu atskaites rezultātiem jāsakrīt (jābūt sabalansētiem) ar Bilances rezultātiem.
- Bilance
- Bilancē tiek parādīts uzņēmuma finansiālais stāvoklis noteiktā laika periodā, rādot aktīvus, pasīvus un kapitālu.
- Sistēmas dokumentācija
- Šajā atskaitē tiek aprakstīta izmantotā grāmatvedības sistēma. Tajā ietilpst kontu plāna apraksts, atskaišu definīcijas utt. Tas ļauj citiem saprast, kā esat nonākuši līdz noslēguma kontiem.
- Pārliecinieties, lai kontu plānā (t.i., reģistrā Konti) būtu iekļauts konts "Pārskata gada nesadalītā peļņa". Tas jādefinē tā, kā norādīts attēlā:
- 4. solī definētajam kontam nevajadzētu parādīties atskaišu Peļņa un zaudējumi vai Starpbilance definīcijās, bet tam jābūt peļņas aprēķina sastāvdaļai bilancē. Pirmā Ofisa piedāvātajā standarta Bilances atskaites definīcijā tas atrodas rindā ar numuru 660. Lai to pārbaudītu, vispirms atveriet logu ‘Sagatavošanas’ un divreiz noklikšķiniet uz 'Atskaišu definēšana'. Pēc tam loga 'Atskaišu definēšana' kreisās puses sarakstā iezīmējiet Bilance un noklikšķiniet uz pogas [Definīcija]. Tiks atvērts šāds logs:
Divreiz noklikšķiniet uz šīs rindas, un pārliecinieties, ka definīcija ir tāda, kā attēlots šeit:
- Tiklīdz auditori ir pabeiguši savu darbu un ir ievadīti visi attiecīgie grāmatojumi, atgriezieties pie 3. soļa un vēlreiz izdrukājiet atskaites, jo tajās būs iekļauti gada noslēguma ieraksti. Tās būs kā pamats gada noslēguma kontiem, kas tiks rādīti uzņēmuma īpašniekiem vai direktoriem. Neto summai peļņas un zaudējuma aprēķinā jāsakrīt ar Bilancē attēloto Pārskata gada nesadalītā peļņas konta summu. Pārbaudiet šo summu.
- Pēc tam šis skaitlis jāpārnes uz nākamā gada sākuma saldo. To var izdarīt, ievadot reģistrā Grāmatojumi jaunu ierakstu ar tikko noslēgtā gada pēdējo datumu. Ja ir gūta peļņa, šim grāmatojumam 6. solī iegūtā summa jāieraksta Iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas konta kredītā un Pārskata gada nesadalītās peļņas konta, kas tika izveidots 4. solī, debetā. Ja radās zaudējumi, debeta un kredīta pusēm jābūt apgrieztām.
- Saglabājiet grāmatojumu un attēlojiet uz ekrāna Bilanci un Starpbilanci. Tagad Bilancē pārskata gada peļņas summai jābūt nulle, un Bilances summām jābūt sabalansētām. Visbeidzot pārliecinieties, lai iepriekšējā gada Starpbilances atskaites summas būtu sabalansētas.
Pēc tam jāveic daži sagatavošanas darbi, lai varētu strādāt jaunā finanšu gada sistēmā. Rīkojieties šādi:
- Sistēmas moduļa sagatavošanā Finanšu gadi pirmajā brīvajā rindā ievadiet jauno finanšu gadu. To nedrīkst ievadīt saraksta pirmajā rindā, jo finanšu gadi jāreģistrē hronoloģiskā secībā. Iepriekšējos finanšu gadus dzēst nedrīkst. Noklikšķiniet uz [Saglabāt], lai saglabātu izmaiņas.
- Pēc tam jādefinē periodi, kurus izmantosit atskaišu veidošanai. Tas darāms Sistēmas moduļa sagatavošanā Atskaišu periodi. Šajā gadījumā jaunais periods jāievada saraksta pirmajā rindā, jo tās ieraksts tiek piedāvāts pēc noklusējuma jebkurā atskaites specifikāciju logā. Lai jauno periodu ievietotu saraksta augšā, noklikšķiniet uz numura 1 un nospiediet Enter. Ievadiet nepieciešamos atskaišu periodus un saglabājiet tos, noklikšķinot uz [Saglabāt].
- Ja izmantojat tādas numuru sērijas, kas atkarīgas no datuma, tās jādefinē katram gadam. Īpaši svarīgi tas ir tām numuru sērijām, kuras tiks izmantotas, veidojot grāmatojumus no apakšsistēmām (piem., no klientu pasūtījumu nosūtīšanām un rēķiniem). Vairākos Pirmā Ofisa moduļos pieejamas sagatavošanas Numuru sērijas: izmainiet katru, ko esat lietojuši līdz šim. Neaizmirstiet, ka visi noklusējuma numuri, kas tiks norādīti Sistēmas moduļa sagatavošanā Noklusējuma numuru sērijas, attiecas uz numuru sērijām jaunajā finanšu gadā.
|