Language:


Priekšapmaksas

Priekšapmaksas maksājumus var izmantot, izrakstot piegādātājiem maksājumu uzdevumus bez atsauksmes uz noteiktiem rēķiniem (parasti pirms rēķinu saņemšanas). Tos var ievadīt reģistrā Maksājumu uzdevumi, A sadaļā nenorādot ienākošā rēķina numuru. Tādā gadījumā D sadaļā jānorāda priekšapmaksas numurs.

Priekšapmaksas maksājumi parasti tiek izmantoti gadījumos, kad piegādātājam tiek apmaksāts pasūtījums pirms atbilstošā rēķina saņemšanas.

Katra piegādātāja kartiņā, kuram gatavojaties maksāt priekšapmaksas, sadaļā 'Kompānija' atzīmējiet izvēles rūtiņu ‘Priekšapmaksa’. Pēc tam sagatavošanas Kontējumu sastādīšana piegādātājiem sadaļā 'Kursi' laukā ‘Priekšapm.konts’ norādiet atsevišķu kontroles kontu.

Veiktā priekšapmaksa piegādātājam tiek ievadīta kā maksājuma uzdevums, taču ienākošā rēķina numurs nav jānorāda. Priekšapmaksas numurs jānorāda D sadaļā. Tas var būt patvaļīgs vai piegādātāja piešķirtais numurs.

Piegādātājiem, ar kuriem varat norēķināties ar priekšapmaksu, speciālais konts iepriekšējā piemērā ir 20106, jo priekšapmaksas maksājums izveidos pasīvu. Finanšu moduļa grāmatojums, kas izveidosies, apstiprinot un saglabājot maksājuma uzdevumu, grāmatos šo summu konta debetā. Kredīta konts tiks ievietots no sagatavošanas Samaksas veidi kā parasti:

Saņemot rēķinu, tam var piesaistīt šo priekšapmaksu tā, lai tas tiktu uzskatīts par apmaksātu.

Ievadiet rēķinu reģistrā Ienākošie rēķini, kā parasti. Ievadot piegādātāja numuru, saņemsit brīdinājuma paziņojumu par to, ka piegādātājam ir nepiesaistīta priekšapmaksa (t.i., tāda, kas vēl nav piesaistīta nevienam rēķinam). Tas atgādinās par to, ka priekšapmaksa jāpiesaista konkrētajam ienākošajam rēķinam. Pārējo tabulu aizpildiet, kā parasti.

Lai ienākošajam rēķinam piesaistītu priekšapmaksu, no izvēlnes Speciāli izvēlieties funkciju ‘Piesaistīt priekšapmaksu’. Rēķina augšā tiks ievietota rinda ‘Priekšapmaksas numurs’. Laukā, kur automātiski būs ievietots kursors, izmantojiet funkciju Ievietot Speciāli, lai izvēlētos no nepiesaistīto priekšapmaksu saraksta. Tajā ir parādītas nesegtas priekšapmaksu rindas ar to numuriem, bet nav norādīts rēķina numurs. Tās maksājuma rindas, kurām nebūs priekšapmaksas vai rēķina numura, šajā sarakstā rādītas netiks.

Apstiprinot ienākošo rēķinu, atbilstošais Finanšu moduļa grāmatojums sasaistīs parastos rēķinu grāmatojumus ar tādiem, kam piesaistītas priekšapmaksas. Tas konkrētajam piegādātājam nodrošinās pareizus datus Piegādātāju modulī.

Ienākošais rēķins un priekšapmaksas statuss tiks noteikts šādi:
  1. ja ienākošā rēķina summa ir vienāda ar kopējo nepiesaistītās priekšapmaksas summu, rēķins tiks uzskatīts par apmaksātu un netiks rādīts atskaitē Neapmaksāto rēķinu žurnāls. Priekšapmaksa ienākošā rēķina apmaksai izmantota pilnībā, tāpēc vairs netiks uzskatīta par nepiesaistītu;

  2. ja ienākošā rēķina summa ir mazāka par kopējo nepiesaistītās priekšapmaksas summu, rēķins tiks uzskatīts par apmaksātu un netiks rādīts atskaitē Neapmaksāto rēķinu žurnāls. Priekšapmaksa rēķina apmaksai nav izmantota pilnībā, tāpēc atlikusī summa tiks uzskatīta par nepiesaistītu;

  3. ja ienākošā rēķina summa ir lielāka par kopējo nepiesaistītās priekšapmaksas summu, rēķins tiks uzskatīts par daļēji apmaksātu. Priekšapmaksa rēķina apmaksai ir pilnībā izmantota, tāpēc tā vairs netiks uzskatīta par nepiesaistītu.
Pirms no izvēlnes Speciāli izvēlēties funkciju ‘Piesaistīt priekšapmaksu’, ir ļoti svarīgi pārliecināties, ka rēķina veidošana ir pilnībā pabeigta. Funkcija tiek izmantota speciālajā priekšapmaksas rindā norādītās summas aprēķināšanai: šī summa tiks debetēta debitoru kontā, un tādējādi izmantota rēķina apmaksāšanai. Ja, izvēloties šo funkciju, rēķina veidošana nav pilnībā pabeigta, tā kopsumma būs mazāka par priekšapmaksas nepiesaistīto summu, un rēķina kopsumma būs tā, kas norādīta speciālajā priekšapmaksas rindā. Kad rēķinam tiek pievienoti atlikušie artikuli un/vai piegāde, to apstiprinot un saglabājot, iegūtā rēķina summa tiks debetēta kreditoru kontā. Tāpēc rēķins nebūs pilnībā apmaksāts, kā tam jābūt, un daļa priekšapmaksas tiks uzskatīta par nepiesaistītu.

Ja izvēlaties funkciju ‘Piesaistīt priekšapmaksu’ pirms pilnīgas rēķina pabeigšanas (var gadīties, ka nepieciešams ievadīt nesen veiktas izmaiņas), varat izmainīt speciālajā priekšapmaksas rindā norādīto summu vai izdzēst šo rindu, un atkārtoti izmantot ‘Piesaistīt priekšapmaksu’. Ja izvēlaties pirmo iespēju, ir garantēts, ka nebūs iespējams ievadīt lielāku summu par nepiesaistītās priekšapmaksas summu vai par ienākošā rēķina kopsummu.

!

Pirms funkcijas ‘Piesaistīt priekšapmaksu??? izmantošanas pārliecinieties, ka ienākošais rēķins ir pilnībā pabeigts.


Ja esat izmantojuši funkciju ‘Piesaistīt priekšapmaksu’ un nevarat saglabāt rēķinu, iespējams, priekšapmaksas datums atšķiras no rēķina datuma. Priekšapmaksas datumam jāsakrīt ar rēķina datumu vai jābūt agrākam par to.